Район розташований у південно-східній частині Львівської області і межує на півночі з Пустомитівським, північному сході – з Перемишлянськім, сході і південному сході – Жидачівським, півдні – Стрийським, заході – Дрогобицьким та Городоцьким районами. Протяжність району зі сходу на захід – 36,5 км, з півночі на південь – 34,5 км. Площа Миколаївського району 692 кв. км, що складає 3,2 % території Львівської області і 0,1 % території України. Всередині району знаходиться місто обласного значення Новий Розділ.

Населення – 65,9 тис. (2003 р.), що складає 3,1 % населення Львівської області (за чисельністю населення район одинадцятий серед двадцяти районів області) та 0,16 % населення України. За густотою населення (92 чол. на 1 кв. км) район займає третє місце в області.
українців – 97,9 %
росіян – 1,7 %
білорусів - 0,15 %
євреїв – 0,05 %
інших – 0,2 %.

Через район з півночі на південь пролягають міжнародні автостради Львів-Ужгород-Будапешт та Львів-Стрий-Чернівці і електрифікована залізнична магістраль Львів-Стрий-Чоп.

Район багатий літотамнієвими вапняками, мергелями, кварцовими та глауконітовими пісками, глинами для виробництва цегли, покладами самородної сірки. Виявлено також запаси природнього газу.

За адміністративно-територіальним поділом район включає місто, селище міського типу і 57 сільських населених пунктів, які об’єднані в одну міську, одну селищну і 25 сільських рад. Центр району – м.Миколаїв (локаційний привілей на заснування міста від 20.02.1570 р.) з населенням 14,7 тис.
міського населення – 19,5 тис. (33 %)
сільського – 46,4 тис. (67%)

Район промислово-аграрний. Розвинене виробництво будівельних матеріалів, зокрема цементу, цегли облицювальної і силікатної, вапна, кахелю збірного залізобетону, облицювальних, дорожних і тротуарних плиток, будівельного піску, скляних виробів, пива, безалкогольних напоїв, хлібобулочних виробів, м’ясо-молочної продукції, розведення риби, вирощування цукрових буряків, зерна, картоплі і овочів. Район спеціалізується на будівельних і монтажних (включаючи спеціальні) роботах та транспортних послугах. У м.Новий Розділ зосереджені підприємства хімічної промисловості, зокрема з виробництва кислот та мінеральних добрив, і машинобудування.

Всього суб’єктів господарювання, внесених до державного реєстру (2003 р.) – 985, в тому числі:
юридичних осіб – 928.З
державної власності – 55
комунальної – 128
приватної – 224
колективної – 578