20140116 1435887286Бродки – не дине село в районі, у якому молодь майже не затримується. Та є в ньому своєрідні відчайдухи, яким рідна земля дорога, а тому вважають своїм обов’язком, а радше – потребою серця, продовжити родовід саме тут, де заглиблене його коріння… Таких небагато. Але вони таки є. І видається, що живуть лише завдяки власному ентузіазму. І намагаються ще й інших відмовити від необдуманого поспішного виїзду навіть світ за очі, переконуючи саме у Бродках організувати власний бізнес (наприклад, відпочинково-туристичний…).

Село – адміністративний центр сільської ради, якому підпорядковані також Глухівець, Луб’яни, Суха Долина і Тростянець. Розташоване на березі річки Зубри праворуч від автотраси «Київ-Чоп» лише за сім кілометрів від райцентру. Трохи більше, ніж чотири сотні жителів нині творять історію рідної місцини.

При в’їзді в село праворуч – висока могила Борцям за волю України, а ліворуч – пам’ятний Хрест на знак скасування у Галичині кріпосного права. Рукою подати – господарський двір колишнього колгоспу (цей майновий комплекс належить новому власнику). Звернувши ліворуч, одразу ж за мостом через річку бачимо адміністративну споруду. Війт Олександра Леницька розповідає, що селяни в основному зайняті власною господаркою. Табуни гусей, сімейства індиків, курей на узбіччях сільських доріг та на вигонах – звичне явище. А ще в селі розвинуті бджільництво, скотарство. Працюють бродківчани на підприємствах Львова, на будовах та в організаціях Миколаєва. А ось за кордон не рвуться. До давніх належать прізвища Косандяк, Шумський, Сех, Гринчишин. За порадою односельці нерідко звертаються до старожилів – 94-річної Анни Парандій, на п’ять років молодшої Віри Литвин, 86-річних Іванни та Антона Возних. А ось колишня вчителька Марія Антель, 1928 року народження, ще й досі приємно дивує усіх частим відвідуванням сільської бібліотеки та активним читанням книжок.

 20140116 1004768658

До речі, сільська книгозбірня Бродок має гарну господиню Стефу П’ясецьку, яка за тридцять років бібліотекарського трудового стажу набралася багатющого досвіду. І дарма, що у Бродках працює лише восьмий рік. За її плечима – здобуття професійних навиків в обласній дитячій бібліотеці та районній. А сумлінну працю пані Стефанії, як повідомляє директор центральної районної бібліотеки Віра Блискун, відзначено грамотою обласної держадміністрації. І наголошує, що бібліотекар співпрацює із аматорами сцени Народного Дому, із місцевою школою.

У депутатському корпусі, як продовжує Олександра Леницька, село представляють п’ять обранців: Мирослава Одноріг, Людмила Сех, Оксана Гоїн, Марія Романів та Оксана Верхівська. За кошти сільського бюджету планують негайно, тільки-но розпочнеться фінансування та дозволять погодні умови, окультурити пам’ятник Тарасу Шевченку (робота уродженця села Якова Чайки) та облагородити навколишню територію.

Дороги в основному полагодили у 2013-му. Тоді ж узаконено зміну меж села, тож проведуть повторно інвентаризацію земель, а це спонукає переукласти угоди оренди наділів. Сільрада сподівається після цього отримувати надходження у сільський бюджет від користувача землею, на якій знаходяться викуплені ним споруди - колишній колгоспний двір. Спричиняються до наповнення сільської скарбниці і колективи двох автозаправок.

Землевпорядник сільради Олег Кіт знайомить із територією Бродок. Заселено 150 будинків на вулицях Шевченка, Зарічній, Шкільній, які вважаються центровими, а ще - на Липовій, Новій, Зеленій, Вигоді, Гатках, Цимбалівці, Мочарах. Урочища називаються Завадівкою, Кінцем, За Рікою, Селом. «Тут гарна природа, тому охоче будується львівська знать», - зауважує землевпорядник. Землі сільськогосподарського призначення використовує орендар, який із пайовиками розраховується.

Неподалік від сільради – медична установа. Завідувачка ФАПу Марія Шумська 58-ий рік працює за спеціальністю. Після закінчення тодішнього Львівського медичного училища №1, де здобула фах фельдшера-акушера, була скерована в Красів. Згодом вийшла заміж у Бродки та змінила місце роботи. Каже, що обслуговує 410 бродківчан. На запитання щодо забезпечення установи медикаментами тощо відповідає народною мудрістю: «Під лежачий камінь вода не тече». І додає: «Стараюся, щоб усе потрібне було в наявності».

А в дев’ятирічній школі, один із корпусів якої датується 1857 роком, спілкуємося із заступником директора з навчально-виховної роботи Русланою Стойко, учителями: християнської етики та світової літератури – Світланою Петрів, початкових класів – Іванною Мельник. Більше десятка вчителів виховують і навчають 68 учнів. До найуспішніших у навчанні та виховних заходах відносять Марію Фарат і Соломію Милимук (9 клас), Анастасію Стойко, Артура Іванонька, Маркіяна Ільківа (8 кл.), Оксану Гоїн (7 кл.), Віру Сойку, Андріану Макович (5 кл.), Надію Жолдак (4 кл.), Соломію Михайлів, Дениса Верхівського, Романа Клуба (3 кл.), Христину Боголюбську, Максима Однорога, Христину Гідей (2 кл.). А ось першокласників не виокремлюють – учитель Ольга Ковалишин хвалить усіх, бо всі п’ятеро подають надію.

 20140116 1493717638

Руслана Стойко пропонує провідати четвертокласників. Вони разом із учителькою Оксаною Мисак, керівником гуртка «Умілі руки», демонструють ялинку і прикраси, виготовлені ними власноруч за підказками вчительки.

 20140116 1044398279

Про випускників - гордість школи – педагоги розповідають залюбки. Пишаються вчителькою англійської Людмилою Сех, яка тепер працює секретарем сільради, художницею Мирославою Говенчук, а також колегами - філологом Іриною Костецькою, математиком Марією Змроць, Марією Данилів (працює у Вінниці), Лесею Самборською (у Хоросно), Євгеном Палієм (працівником Львівського обласного інститут післядипломної педагогічної освіти). Не забуває свого краю та приїжджає у Бродки колишній тренер футбольної команди «Тризуб», що в Філадельфії (ЗША), пан Козак, виховав і сина Ярослава в українському дусі. І про Якова Чайку, скульптора, розповідають із особливою пошаною – він увіковічнив Тараса Шевченка і в школі, і перед Народним Домом у центрі села.

 20140116 1435887286

На горбочку одразу за школою – храм святої Анни (УГКЦ), у посвяченні якого брав участь митрополит Андрей Шептицький. Привертає увагу велична фігура Богоматері, а на церковному подвір’ї - давній, ще з 1920-их років, пам’ятник Січовим Стрільцям. Однак, на жаль, ранок буднього дня не розщедрився на зустрічі із настоятелем парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці отцем Степаном Матвіївим та прихожанами – очевидно, тому, що відправи цього дня не було.

 20140116 1529502566

 20140116 1369210431

Та й загалом у Бродках вулиці були тихими-тихесенькими… Лише в кожній із споруд державних структур, де відбувалися зустрічі, склалося враження, що саме в них – отой невгамовний вулик, що живить усю громаду…

Леся Бардак.