Село Березина розташоване на лівому березі Дністра в Миколаївському районі. Щодо походження його назви побутує думка, що під час нападів монголо-татарських орд на Україну, зокрема, на Карпати в 1240-х роках, втікачі з гір зупинилися біля березового гаю над Дністром і заснували село, яке й назвали Березиною. Колись в урочищі Зруб росли берези. За переказами засновника села називали Зайшлий, тобто той, який прийшов, забрів у ці гаї. Дотепер в Березині люди мають прізвище Зайшлий.

Перша письмова згадка про село датується 1439 роком, коли воно належало Добеславу Кривському, якому також належали Крупсько, Ляшки, Підмонастир і Колодниця. Пізніше село понад 100 років належало Чернейовський, Чорторийським і Живуським.

У 1515 році у королівському селі Березина був священик східного обряду. Діяв млин. У цьому ж році село разом Крупськом було дотла спалене татарами. У 1578 році село належало Прокопові Чорторийському. На цей час тут було 12 селян, 2 загородники і один священик.

У 1648 році окремі козачі полки війська Б. Хмельницького побували й на Дністрі біля Миколаєва. Польська шляхта й орендарі заховалися за мурами Роздільського замку. Козаки разом з повсталими міщанами Роздолу і жителями навколишніх сіл, зокрема, й Березини, обложили замок. Але облога тривала недовго. Українське населення, домовившись з козаками і татарами, віддало їм замок.

Протягом довгого часу маєтками Роздільського ключа, до якого входило село Березина, володіли графи Ржевуські та Лянцкоронські. У 1765 році Михайло Ржевуський – дроговизький староста і війт Миколаєва, поділив свої маєтки між синами Казимиром і Францішеком. Землі з Роздолом, Березиною та іншими навколишніми селами дісталися Казимиру, який був високоосвіченою людиною. Донині стоїть пам’ятник, що збудували йому на свої кошти мешканці Березини.

У 1844 році в Березині було засновано філійну школу, яку 1875 реорганізували в статову. З 1897 року ця школа діяла як двокласна з українською мовою навчання. У 1914 році у селі було відкрито однокласну народну школу з польською мовою навчання. Утримували школу громада села і панський двір. Після Другої світової війни початкову школу було реорганізовано у семирічку, а в 1968 році – восьмирічку. І лише у 1991 році Березинська школа стала середньою.

У 1900 році в селі було засновано читальню «Просвіти». До неї записалося 66 осіб. У 1906 році «Просвіта» налічувала 115 членів. У 1920-1930 роках через брак власного приміщення, постійну нестачу коштів «Просвіта» в Березині почала занепадати. У 1939 році діяльність «Просвіти» радянською владою була заборонена.

На фронтах Другої світової війни загинуло 19 мешканців Березини і 3 повернулися інвалідами. З 1939 по 1944 рік з села мобілізовано майже 100 чоловік, багато з них на заклик ОУН-УПА втікали з призовного пункту Дрогобича, тодішнього обласного центру.

Протягом 1942-1949 років у ряди УПА влилося понад 40 мешканців села, 25 з котрих віддали своє життя за Україну. З Березини було вивезено 17 сімей. Багато людей повмирало на заслані, частина їх дітей там і залишилося і досі живе в Сибіру.

У 1962 році відбулося укрупнення колгоспів і сільських рад. Без відома і згоди мешканців Березини село приєднали до Роздолу.

Виконавчий комітет Львівської обласної ради 7 лютого 1991 року утворив Березинську сільську раду. 19 квітня 1991 року відбулася перша організаційна сесія відновленої Березинської сільської ради, головою якої був Василь Свідрик.

У 1990 роках з великими урочистостями були перезахоронені останки вояків УПА Володимира Шиманського і Євстахія Регусевича. Під егідою осередку Руху були також відреставровані історичні пам’ятки села – хрест на честь скасування панщини 1848 року і хрест-пам’ятник Казимиру Ржевуському.

Люди в цьому діалозі

Залиште ваші коментарі

Залишити коментар як гість

0
 • Гість - Steven

 • Гість - Crystal

  http://www.nailsandbeauty-finder.com/listing/columbia-quondam-do-mojego-current/ When someone enters a facility they will meet the brand new technician to debate treatment options and proceedings. They will then pick one that suits their financial needs and welfare. Some people will just have to have a few appointments to be rid of the veins, while others may seem and on for the rest of their living.

 • Гість - Jacob

  http://www.dsc-clan.pl/forums/user/powell Blood flows from cardiovascular to the legs, assisted by seriousness. On its way make a copy the leg to the heart, can be prevented from falling back by valves in the veins. Age, pregnancy, obesity, heredity, medical conditions, trauma or additional factors weaken these valves and blood sets out to pool all of the veins instead of flowing towards the heart. Outcome is varicose veins.

 • Гість - Tony

  http://www.itsourcounty.org/author/anfrater84/ As I walked while using arch she pointed to my opinion and gestured to a colleague. Having been whisked into a small room where We to remove my shoes, empty all my pockets, open my shirt, switch modest laptop and was encountered with a full scan with that wand thing. Fortunately the rubber glove was not required. All was in order terrifying was permitted to go.

 • Гість - Kimberly

  http://fromthe300level.com/author/forphadig83/ First understand how the Graying of hair is a natural action. Hair turns gradually grey gray due a few reduction in the creation of melanin pigment in hair bulb considering age increases.

 • Гість - Calvin

  Dlaczego to nie pomaga? Hallu Motion http://wybiel-usmiech.pl

 • Гість - Sarah

  Wierzbownica drobnokwiatowa opinie po kilku tygodniach kuracji http://stop-siwiznie.pl

 • Гість - Adam

  Oczyszczanie organizmu - jak się za to zabrać? https://heltup.pl/grupy/wsparcie-dla-dermatologow-wenerologow/