Село Пісочна розташоване на Придністровській рівнині, рядом з міжнародною автомобільною дорогою Чоп – Київ на правому березі ріки Дністер в Миколаївському районі Львівської області. У 2011 році в селі нараховувалось 680 дворів та проживало 2570 жителів.

Перші документальні згадки у податковому реєстрі про село Пісочна відносяться до 1643 року. З цього можна зробити висновок, що село засноване на початку ХVІІ століття. Першими поселенцями села були вихідці із села Черниця, а також втікачі та заїжджі селяни. Село від початку свого існування належало одному поміщикові, який проживав у Черницькому маєтку. Документальних даних про походження назви села немає. Згідно з переказами назва села Пісочна походить від слова «пісок», який тут знаходиться на глибині 60-80 сантиметрів. Верхні шари чорнозему теж перемішані з піском.

Вперше Пісочна була спустошена татарами у 1648 році. Село в основному облаштовувалось і розміщалося навколо існуючої дотепер церкви. У 1738 році в селі нараховувалось 59 дворів, у 1787 році 92 двори. Перебуваючи під окупацією шляхетської Польщі, селян проживали дуже поганим. Вони були змушені відробляти панщину по 5-6 днів на тиждень. Селяни цього краю не хотіли миритися з тяжким становищем і піднімалися на боротьбу проти соціального і національного гніту. У Пісочній перший бунт стався у 1803 році. Пізніше, у 1846 році вибухнуло масове повстання на Миколаївщині. Весною 1848 року австрійський імператор підписав указ про скасування панщини, який був оголошений 23 квітня. В честь такої великої і знаменної дати громадою села було збудовано пам’ятник у вигляді кам’яної фігури, увінчаної хрестом, і встановлений на перехресті доріг на Надітичі.

Великим поштовхом до розбудови села Пісочна послужив той факт, що у 1864 році на окраїні села паралельно з автомобільною дорогою, яка зв’язувала Стрий із Львовом, побудували залізничну колію. Невдовзі після її відкриття збудували залізничну станцію, на якій зупинялися пасажирські і вантажні поїзди. Ця залізниця була збудована і належала князеві Альбрехтові.

У 1897 році в селі була заснована читальня. Приблизно в ці часи була відкрита і платна початкова школа на межі між двома селами Пісочна та Черниця.

Славні сторінки в історії українського народу вписали січові стрільці (УСС). Кіш УСС з листопада 1915 по 1918 роки знаходився у селі в приміщенні місцевої управи, неподалік церкви. Для підготовки новобранців тут було створено вишкіл УСС. Головне завдання Коша полягало в доборі новобранців, лікуванні поранених бійців і проходження вишколу. Під час постою січових стрільців на території села розгорнулася широка вишкільна, навчальна, літературна, мистецька, культурна і виробнича майстерність. Стройовий майданчик для проведення цих навчань розміщався біля збудованого у 1917 році пам’ятника УСС. Крім воєнного ремесла, неграмотних вчили читати і писати, а всіх навчали ще історії і географії. Перебуваючи на постої, Кіш УСС поповнився добровольцями із навколишніх територій, в тому числі з Пісочної. Серед них Микола Щепаняк, Олекса Гусак, Василь Мороз, Ярослав Кузьмич.

У 1929 році власник Черницького маєтку В. Стефану виміняв земель ділянку і побудував фабрику іграшок між залізничним полотном і автомобільною дорогою. Основним матеріалом для цих іграшок слугувала деревина з місцевого лісу, який був дуже багатий на липу. В 1933 році фабрику викупив капіталіст Анкляр і переобладнав її для виготовлення скловиробів, в якій працювало біля 40 чоловік. У 1939 році фабрика перейшла в державну власність. Після 1944 року склозавод поступово нарощував свої потужності. Через декілька років продукція користувалася великим попитом на внутрішньому і зовнішньому ринку. У 1980-х роках кількість працюючих на склозаводі нараховувала більше двох тисяч. Паралельно з нарощуванням виробничих потужностей місцевого склозаводу не забували і про житлове будівництво. Так протягом 1980-х років було збудовано три п’ятиповерхівки. З великим напливом приїжджих різко збільшилась кількість населення села. У даний час у цих будинках проживає майже 150 сімей. На кошти заводу збудували дитячий садок більш як на 100 місць. Після 1994 року почався занепад економіки України, скловироби втратили свій ринок, і завод почав занепадати. У 1997 році завод визнали банкрутом.

Німецька окупація села тривала з 1941 по 1944 роки. Багато молоді були вивезені на примусові роботи до Німеччини. Частина з них повернулися додому, а 24 особи емігрували в інші країни. Окупація радянськими військами та НКВД залишили великі рани у місцевих жителів. З 1939 по 1947 роки з села було вивезено ва Сибір 26 родин. Всього було депортовано 88 осіб, з них померли в Сибірі 25 чоловік. Органи НКВД жорстоко розправлялися з партизанами УПА та їхніми однодумцями. В результаті від рук НКВД загинуло 28 чоловік. В рядах радянської армії на фронтах загинуло 14 чоловік. Від рук партизанів загинуло 5 чоловік. На території прилеглих сіл діяв партизанський загін, який був знищений 21 листопада 1947 році каральними органами НКВД. Партизани похоронені на місцевому цвинтарі у братській могилі.

Після розправи над останнім загоном УПА розпочалася колективізація селянських господарств. Були створені спеціальні групи, які на чолі з представником влади з району насильно записували селян у колгосп, забираючи у них землю та реманент. Новостворений колгосп назвали «Комсомолець» з центральною садибою в Пісочній. Першим головою колгоспу призначили Михайла Шайгеца. Піком розвитку та процвітання колгоспу були 1980 - ті роки. У 1990 –тих роках почався занепад, а пізніше й розпад колгоспу. Землі та майно роздане пайовикам. Першим земельний пай у 1997 році отримав Овсяник Михайло. Сільська Рада була утворена в 1944 році, яка пізніше стала центральною на три села Пісочна, Черниця та Надітичі.

У 1952 році село газифікували, а в 1956 році закінчили електрифікацію.

У Пісочній перша церква була збудована в 1710 році. Дзвіниця, яка була збудована приблизно в ті часи, збереглась дотепер. Вона є найдавнішою архітектурною пам’яткою села. Найдавнішою культуро-історичною пам’яткою є церковна книга «Св. Євангеліє», видане у м. Львові Братством Ставропигів. У той час парохом церкви був о. Лаврентій. У 1867 році очолив парохію о. О.Стахурський. за нього почали будувати нову церкву і освятили у 1895 році. Нову церкву будували, не розбираючи старої, обкладаючи ззовні дерев’яними брусами. Після закінчення будівництва стару церкву розібрали на частини і винесли зсередини. Будівництво тривало дуже довго, майже 30 років. Однією з основних причин була нестача будівельних матеріалів, здебільшого лісу. Наприкінці 1989 року завдяки о. П. Сольському відбувся перехід церкви в лоно Греко – Католицької церкви. У 1990 році, на кошти меценатів, проведено повністю заміну огорожі і справлено нову браму. У 1992 році проведено добудову веранди церкви. У 2011 році навпроти входу до церкви установили фігуру Пречистої Діви Марії. Із жителів села вийшло та освячено вісім священників.

Школа побудована на межі із селом Черниця. Гордістю школи є випускники різних років:

- Йосип Мальків , 1927 р.н. доктор сільськогосподарських наук;

- Роман Левицький, 1931 р.н. кандидат сільськогосподарських наук;

- Богдан Воєвода. 1930 р.н. кандидат сільськогосподарських наук;

- Богдан Більський , 1935 р.н. , кандидат економічних наук;

- Ярослав Дидишин , 1933 р.н. , кандидат сільськогосподарських наук;

- Ігор Матвіїшин , 1958 р.н. , кандидат фізичних наук.

- Василь Мороз 1896 р.н. У 1918 році керував обороною Львова від поляків. Після утворення УПА займав високі керівні пости серед провідників УПА.

У 1989 році справжнім осередком національного відродження став місцевий склозавод. У місцевих жителів збереглися фотографії пам’ятника УСС, який був збудований самими стрільцями у 1917 році і знищений у післявоєнні роки. За цими фотографіями місцеві умільці відтворили розміри і форму майбутнього пам’ятника і на основі цих даних приступили до будівництва нового пам’ятника на цьому ж місці. 5 листопада 1989 року відбулося відкриття та освячення цього пам’ятника. Відкриття проходило в присутності більш як 10 - тисячах гостей та місцевих жителів. У 1993 році викопали біля нього ставок та установили огорожу. Через декілька років неподалік цього пам’ятника установили пам’ятну фігуру Пречистої Діви Марії.

Національне і духовне прозріння ставало дедалі вагомішим чинником сільської громади. На початку 1990-х років відновили 2 дубових хрести, які стояли на межі Пісочної з північної та південної сторін села. Перед адмінбудинком сільської ради поряд з бюстом Тараса Шевченка роботи львівського скульптора Сколоздри, у 1992 році було споруджено пам’ятник бійцям ОУН – УПА.

Новообрана демократично місцева влада, враховуючи масову потребу збільшити свої земельні наділи для вирощування сільськогосподарських продуктів, передала сільським жителям 150 га орної землі та 60 га сінокосів. Для бажаючих розпочати будівництво нового будинку, був розроблений новий житловий квартал на 60 дворів.

Іван Кахнич

Люди в цьому діалозі

Залиште ваші коментарі

Залишити коментар як гість

0
 • Гість - Trey

 • Гість - Angela

  http://focuxdesign.com/profile/unesin/ Now that you have been informed, what happens? Consult doctor. Many varicose veins methods are available today ranging from exercise to surgery towards latest advancement, the Closure Procedure from VNUS. Hopefully, communication collectively doctor in determining exercise treatment with regard to you will often be a little easier now now you understand the five Ws in varicose abnormal veins.

 • Гість - Julie

  http://www.modelsden.co.uk/author/riahesca20/ You might consider wearing some support stockings on your pregnancy. A lot more not only help combat swelling, but may stop or minimize the regarding varicose veins later in motherhood. Most medical care suppliers carry support hosiery that works well for women during maternity.

 • Гість - Dianne

  http://fff.directory/author/coxilot22/ 10 Engage in a raw fruits and vegetables fast a two weeks before youve planned on showing up in the beach. Could slim within the belly and waist area and keep you feeling energetic and light.

 • Гість - Alexandra

  http://www.tarnoruda.org.ua/author/deucifa70/ Surgical vein stripping or varicose vein removal is often a procedure that is done under general pain medications. You are asleep and do not feel affliction. This is also an outpatient procedure. The doctor makes a cut beginning and the base of the varicose vein. A thin, plastic, tube like tool is put into the vein and this is linked around it, once the tube is got out the vein is removed with that will. The vein stripping is dirty as often nowadays primarily was planet past, considering Endovenous ablation treatment is proven to act as well, or better, rrn comparison to the stripping treatment solution. There looks to be less pain, also, and patients typically recover swifter. These therapy will, more than likely, cause scarring.

 • Гість - Robert

  Tabletki na odchudzanie - ranking produktów http://lekiporostwlosow.pl/p,ranking-najlepszych-produktow-na-wlosy

 • Гість - Ashley

  Jak powstaje cellulit u mężczyzn http://stop-hemoroidom.pl