Народився 24.08.1950 р. у м. Нижні Устріки. Син вченого і педагого Мирослава Усцького (1919-1996). Сформувався і виріс у м.Миколаєві. Закінчив середню школу №1 м.Миколаєва (1967) та лісогосподарський факультет Львівського лісотехнічного інституту (1971). Довгі роки працював інжеиером-таксатором, брав участь у багатьох експедиціях у ліси України, Північної Росії (Кострома, Ярославль), Уралу та Сибіру (Західні Саяни).

Кандидат біологічних наук. Провідний вчений в галузі лісівництва, захисту і таксації лісів, завідувач лабораторії захисту та підвищення стійкості лісів в Українському науково-дослідному інституті лісового господарства і агролісомеліорації ім.Г.М.Висоцького НАН України. Автор більше 50 наукових робіт з цих проблем, учасник багатьох міжнародних конференцій та сімпозіумів.

Тонкий поет-лірик, вірші якого, на жаль, розкидані по різних періодичних виданнях і досі не зібрані хоча б у збірку. Декілька його поезій присвячені Миколаєву. В них відчувається музика ностальгії, музика оп'яніння від рідного міста, від витоків надхнення.

У 1967-1971рр. в домі Усцьких збиралося миколаївське студентство. Захоплювалися Е.Хемінгуеєм, Е.-М.Ремарком, В.Симоненком, Б.-І.Антоничем, Ф.-Г.Лоркою, Ф.Кафкою, А.Камю і Ж.-П.Сартром, імпресіоністами і філософією екзистенціалізму. Читали видання “Самвидаву”, цікавилися історією і мистецтвом, всім тим, чого не могла тоді дати вища школа.

Однією з улюблених забав було літературне буріме. Іван Усцький був редактором (разом з Леонтієм Войтовичем) рукописного часопису “Футур” (1967 - 1970), в якому пробували свої сили учасники цих зібрань. Писали під різними жартівливими псевдонімами (Стецько Байрон, Хома Руставелі, Жора Сааді, Федя Гюго та ін.). Активними учасниками цього гуртка були Лев Величко, Роман Яцук, Степан Добушовський, Ярослава Ковалишин, Зена Говикович, Іра Войтович, Євген Надольський, Андрій Іщак, Михайло Кордюк, Валерій Дембовський, Касьян Добушовський, Семен Мороз, Леся Жуковська, а з молодшої генерації — Таня Усцька, Зиновій Іщак, Олег Пришляк, Володимир Ворон, Люба Яріш, Мирослава Припутницька, Іванка Добушовська.